Jak wykonać nowy blaszany dach krok po kroku

Jak wykonać nowy blaszany dach krok po kroku
Opublikowano przez Admin

Każdy, kto przymierza się do budowy domu wie, że wykonanie dachu to priorytet. Powinien być odporny na uszkodzenia, warunki pogodowe i utratę ciepła. Przez dach ucieka go nawet 25%. Najważniejszy jest odpowiedni dobór materiałów i godna zaufania ekipa budowlana. Jak wyglądają poszczególne etapy przeczytasz w naszym poradniku.

Etapy wykonania pokrycia dachowego z blachy

Czas wykonania dachu z blachy to zazwyczaj 1-2 tygodnie. Uzależniony jednak jest od wielkości połaci, stopnia skomplikowania ich kształtu, rodzaju pokrycia i kapryśnej pogody.

  1. Pomiar dachu – potrzebny jest przede wszystkim do obliczenia potrzebnych materiałów. Może zająć się tym wynajęta firma dekarska, której zlecimy także zakup blachy i wszelkich potrzebnych akcesoriów.
  2. Sprawdzenie geometrii więźby dachowej – to mierzenie więźby pod względem odchyleń od pionów, poziomów i płaszczyzn. Potrzebna jest do porównania przekątnych połaci, kątów między elementami i grzbietów krokwi. Przed kryciem należy skorygować wszelkie odchyłki poprzez np. dołożenie podkładek dystansowych.
  3. Montaż izolacji i przygotowanie poszycia – izolacja przeciwwilgociowa z folii wstępnego krycia montowana jest bezpośrednio do krokwi. W zależności od rodzaju pokrycia (blachodachówka czy arkusze blachy ocynkowanej) kolejnym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego poszycia. Sztywne poszycie pod blachę ocynkowaną wykonuje się zazwyczaj z drewnianych listew lub drewnopochodnych płyt OSB (trzeba go samodzielnie zaimpregnować przed wilgocią, ogniem i grzybami). To odpowiedni moment na przygotowanie otworów na elementy takie jak przewody antenowe, kominki wentylacyjne itp.
  4. Obróbki blacharskie – część z nich należy wykonać przed montażem to m.in. pas nadrynnowy, haki rynnowe (jeśli nie mają być przykręcane do tak zwanej deski czołowej), grzebienie lub kratki do wentylacji dachu.
  5. Układanie blachy ocynkowanej na dachu – w zależności czy wybraliśmy blachę płaską czy profilowaną ten etap wygląda nieco inaczej: blacha płaska – łączy się ją zawijając krawędzie, dlatego powstają na niej tzw. rąbki leżące i rąbki stojące. Blachę przytwierdza się do poszycia za pośrednictwem metalowych żabek, dzięki którym pokrycia nie trzeba dziurawić gwoździami ani wkrętami; blacha profilowana – układa się ją na zakład i przykręca do łat, używając wkrętów z uszczelkami tzw. farmerskich. Po ułożeniu wykończa się kalenice i narożniki dachowych gąsiorami, czyli odpowiednio wyprofilowanymi obróbkami z takiego samego materiału co pokrycie dachowe.
  6. Montaż elementów dodatkowych – akcesoria dachowe potrzebne są do poprawy funkcjonalności dachu. Należą do nich: stopery lub ławy przeciwśnieżne, ławy kominiarskie, kominki wentylacyjne, piorunochron.
Zadaj pytanie on-line | eZelazny.pl Napisz do nas... Wyślij