Jaki kolor dachu wybrać

Jaki kolor dachu wybrać
Opublikowano przez Admin

Zastanawiasz się jaki kolor dachu wybrać? Czy znaczenie ma kolor elewacji i kształt dachu? Czy wystarczy, że będziesz kierował się swoim zmysłem estetycznym? Nawet jeśli masz dobry gust czasem dobrze jest poznać rady fachowców.

Kolor dachu a wpływ słońca

Ciemne kolory farb na dach nagrzewają się bardziej, szczególnie jeśli pokrywają blachę. Jeśli bardzo chcesz wybrać farbę w ciemnych barwach, to musisz zadbać o właściwą izolację termiczną – jeśli dach nie został odpowiednio zaizolowany wnętrze domu będzie się bardziej nagrzewać. Oczywiście zawsze możesz wybrać jasną farbę na dach i problem z nagrzewaniem masz z głowy.

Dach pomalowany czarną farbą Lowicyn Dach pomalowany farbą Lowicyn brązfarba-na-dach-lowicyn-popielatafarba-na-dach-lowicyn-biala

Zobacz wszystkie kolory farb na dach »

Kolor dachu a kolor elewacji

Jeśli budujesz dom to kupujesz dachówkę czy blachę z myślą o elewacji. Komponujesz wcześniej kolory, zdajesz się na kolorystykę domu w projekcie lub dobierasz ją wg własnych upodobań. Jednak zawsze dobierasz kolory dachu i elewacji tak, by do siebie pasowały, by tworzyły spójną całość. Dach wykańczasz jako pierwszy, więc musisz wykazać się zdolnością przewidywania – i zaplanować wcześniej kolor elewacji.

Jeśli zmieniasz kolor dachu po latach, bo wybladł lub potrzebujesz zmiany – również nie możesz zapominać o tym, że dobierasz kolor do elewacji, koloru okien i innych dodatków.

Przeczytaj także: Modne kolory dachów i elewacji »

Kolor dachu a jego kształt

Kolor dachówek, blachy czy farb na dach – należy dobierać także do kształtu dachu. Jeśli dach ma duży kąt nachylenia i jest bardzo rozbudowany (mansardowy lub wielospadowy) ciemny kolor może zdominować bryłę, a nawet przytłoczyć. Szczególnie jeśli dom jest parterowy. Ciemne farby na dach polecane są do budynków piętrowych z jasną elewacją. Wówczas zachowana zostaje proporcja.

Zadaj pytanie on-line | eZelazny.pl Napisz do nas... Wyślij